Topic outline
- General
- CZĘŚĆ 1. HISTORIA ROZWOJU PRAW I WOLNOSCI CZLOWIEKA
CZĘŚĆ 1. HISTORIA ROZWOJU PRAW I WOLNOSCI CZLOWIEKA
Są też państwa gdzie prawa nie przysługują obcokrajowcom. Co oznacza posiadać prawo, posiadać prawa człowieka? Jakie one właściwie są? Jak i kiedy one powstały? Kto ma do nich prawo i jak mogą być one zdobyte? Które z międzynarodowych dokumentów prawnych mówią o prawach i wolnościach człowieka?
- CZĘŚĆ 2. PODSTAWOWE PRAWA CZŁOWIEKA PODZIAŁ WOLNOŚCI I PRAW CZŁOWIEKA
CZĘŚĆ 2. PODSTAWOWE PRAWA CZŁOWIEKA PODZIAŁ WOLNOŚCI I PRAW CZŁOWIEKA
Przestudiowaliśmy już część 1. Powiedzieliśmy jak wyglądała historia praw człowieka. Jak i kiedy ludzie zaczeli mówić o swoich prawach oraz myśleć o tym czym są prawa człowieka i kto je posiada.
- CZĘŚĆ 3. DOKUMENTY MIĘDZYNARODOWE DOTYCZĄCE PRAW I WOLNOŚCI CZŁOWIEKA
CZĘŚĆ 3. DOKUMENTY MIĘDZYNARODOWE DOTYCZĄCE PRAW I WOLNOŚCI CZŁOWIEKA
Powiedzieliśmy wcześniej, że prawa człowieka mogą być scharakteryzowane jako podstawowe prawa i wolności, które należą do każdego od urodzenia, niezależnie od rasy, płci, narodowości.
- CZĘŚĆ 4. KARTA ONZ JAKO PODSTAWOWE ŹRÓDŁO UZNAJĄCE PRAWA CZŁOWIEKA. ZNACZENIE GLOBALNE
CZĘŚĆ 4. KARTA ONZ JAKO PODSTAWOWE ŹRÓDŁO UZNAJĄCE PRAWA CZŁOWIEKA. ZNACZENIE GLOBALNE
Podstawowym prawem czlowieka jest prawo do zycia. Bylo ono wypaczane podczas wiekszosci wojen. Sczególnie podczas dwóch Wojen Swiatowych.
- CZĘŚĆ 5. POWSZECHNA DEKLARACJA PRAW CZŁOWIEKA
CZĘŚĆ 5. POWSZECHNA DEKLARACJA PRAW CZŁOWIEKA
Prawa czlowieka obejmuja prawo do zycia i wolnosci, wolnosc od niewoli i tortur, wolnosc slowa i mysli, prawo do pracy i edukacji oraz wiele innych. Niniejsze prawa powinny dotyczyc wszystkich osób bez wyjatku. - CZĘŚĆ 6. UNIA EUROPEJSKA I PRAWA CZŁOWIEKA
CZĘŚĆ 6. UNIA EUROPEJSKA I PRAWA CZŁOWIEKA
Europejska konwencja praw czlowieka (pelna nazwa: „Konwencja o ochronie praw czlowieka i podstawowych wolnosci”) jest najwazniejszym miedzynarodowym traktatem dotyczacym praw czlowieka w Europie, gwarantujacym zarówno najwazniejsze prawa, jaki i narzedzia umozliwiajace jednostkom skuteczna obrone wobec panstw, które tych praw nie przestrzegaja.
- CZĘŚĆ 7. KONWENCJA ONZ O PRAWACH OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
CZĘŚĆ 7. KONWENCJA ONZ O PRAWACH OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Celem niniejszej Konwencji jest promowanie, ochrona i zapewnienie pelnego i równego korzystania z praw czlowieka i podstawowych wolnosci wszystkim osobom z niepelnosprawnoscia oraz promowanie poszanowania ich godnosci bez jakiejkolwiek dyskryminacji ze wzgledu na niepelnosprawnosc. - CZĘŚĆ 8. ZWIĄZKI USTAWODAWSTWA MIĘDZYNARODOWEGO I KRAJOWEGO W DZIEDZINIE PRAW CZŁOWIEKA
CZĘŚĆ 8. ZWIĄZKI USTAWODAWSTWA MIĘDZYNARODOWEGO I KRAJOWEGO W DZIEDZINIE PRAW CZŁOWIEKA
Przede wszystkim trzeba powiedziec, ze ustawodawstwo narodowe w dziedzinie praw i wolnosci czlowieka przewiduje, ze kazde panstwo w tym obszarze moze posiadac wlasne prawa oraz regulacje.