3. GÜVENLİK

İşitme engelli bireyler günlük yaşamda çeşitli sesli ikaz sistemlerini fark edemedikleri için risk altındadırlar. Hırsızlık, gasp, kaybolma gibi tehlikeli durumlar karşısında yardım isteyebilecekleri bir emniyet görevlisine ulaşmaları ve kendilerini anlatmaları zor olmaktadır. Bunlar gibi birçok güvenlik ihtiyacı için gerekli düzenlemelerin yapılması önemlidir.

a)    Engelliler İçin 155 SMS Servisi
İşitme engelli bireylerin günlük yaşamda en çok zorlandıkları durumlardan biri, acil durumlarda polise ulaşmak için çağrı merkezi arama güçlüğüdür. Bu sistemle bireyler ihtiyaç duyduklarında acil durumları bildirmek için polise SMS yoluyla ulaşabileceklerdir.
( bkz http://www.karaman.pol.tr/Duyurular/Sayfalar/155-Polis-imdat-01042015.aspx )

b)    Işıklı yangın uyarı sistemleri
Alışveriş merkezi içerisinde yangın çıktığı takdirde, genel yangın anonsundan yararlanamayacak işitme engelli ziyaretçilerin duvarlar üzerinde bulunan ışıklı uyarı sistemleri sayesinde tehlikeyi fark edebilmeleri amaçlanmaktadır. (bkz. http://eyh.aile.gov.tr/haberler/engelsiz-alisveris-donemi-basladi )

c)    İşitme engelli acil uyarı ve çağrı sistemi
İşitme engellilerin hayatında iletişim çok önem taşımaktadır. Deprem, yangın, afet ve benzeri acil durumlarda işitme engelli bireyi uyarmak veya çağrı noktasına gelmesini sağlamak amacıyla üretilmiş bir kablosuz acil çağrı ve uyarı sistemidir.
Çoklu kullanımlar için Çağrı Paneli, bireysel kullanımlar için çağrı butonları ve alıcı Saat titreşimli uyarı sisteminden oluşmaktadır.
http://www.orway.com.tr/index.php/uygulama-alanlar%C4%B1/i%C5%9Fitme-engelli-acil-uyar%C4%B1-sistemi.html )

Last modified: Monday, 7 November 2016, 6:27 AM