TEKST - Życie społeczne

Bez względu na kraj zamieszkania, każdy człowiek ma prawo i potrzebę uczestniczenia w życiu społecznym.

Oznacza to korzystanie z usług w instytucjach publicznych, restauracjach, kinach, centrach handlowych itp., a także korzystanie z praw obywatelskich i społecznych, opieki zdrowotnej czy wykonywanie praktyk religijnych.  Łatwy dostęp do tych usług zwiększyłby niezależność osób niepełnosprawnych. Udogodnienia dla osób głuchych i niedosłyszących umożliwią im rozwój oraz pomogą pokonać ograniczenia związane z ich niepełnosprawnością.

1.             Zakupy

Kupowanie służy zaspokajaniu potrzeb, i jest czynnością w dużym stopniu wymagającą komunikacji. Ważne jest, aby Głusi mogli sami zaspokoić swoje potrzeby, nie będąc przy tym uzależnieni od pomocy przewodnika.

a)      Wykorzystanie systemu pętli indukcyjnej w punktach informacyjnych  

System ten wygłusza hałas w otoczeniu. Jest wykorzystywany na lotniskach, w hotelach, centrach handlowych czy miejscach modlitwy, gdzie oznacza się go międzynarodowym symbolem.

Szczegółowe informacje:

www.ubed.org.tr/projeler/BDIE/1-Engelsiz Alisveris Merkezi Deneyimi.pdf 

https://www.youtube.com/watch?v=hBvTgfAHHvY)

1.             Modlitwa

Potrzeba oddawania czci jest uniwersalna i niezależna od kraju czy wyznania.  Z tego też powodu osoby głuche i niedosłyszące powinny mieć ułatwiony dostęp do miejsc modlitwy, aby móc swobodnie wykonywać praktyki religijne. 

 

a)    "Słownik wiedzy religijnej" w języku migowym

"Słownik wiedzy religijnej" w języku migowym dostępny jest pod poniższym linkiem:

Szczegółowe informacje:

www.ubed.org.tr/projeler/BDIE/3-Diyanet isitme engellilere hizmet.pdf

  

b)      Aplikacje mobilne

Aplikacje dla systemu Android, które można pobrać na urządzenia mobilne,  mogą pomóc Głuchym i niedosłyszącym w wykonywaniu praktyk religijnych.

                        I.  Czas modlitwy

                        II.  Modlitwy dla Głuchych

 

2.             Bezpieczeństwo

Ze względu na niemożność odbierania sygnałów dźwiękowych, osoby głuche i niedosłyszące często mierzą się z trudnościami w życiu codziennym. W sytuacji zagrożenia, przykładowo kradzieży, osoby głuche i niedosłyszące nie mają możliwości szybkiego zgłoszenia sprawy na policję ze względu na ograniczenia spowodowane niepełnosprawnością. 

 

a)      155 SMS Infolinia pomocy osobom niepełnosprawnym

Jedną z trudności jakiej mogą doświadczyć jest przeprowadzanie rozmowy na infolinii alarmowej. Dzięki temu systemowi, osoby głuche i niedosłyszące mogą z łatwością skontaktować się z komisariatem policji  poprzez wiadomość SMS, aby zgłosić swoją sprawę.  

Szczegółowe infomacje:

 

http://www.ubed.org.tr/projeler/BDIE/4-155_Polis_imdat.pdf

a)      Alarm przeciwpożarowy dla niedosłyszących

System został stworzony dla osób głuchych i niedosłyszących na wypadek pożaru. Umieszczony jest na ścianach w centrach handlowych. W razie pożaru emituje światło.

Szczegółowe informacje:

 

http://www.ubed.org.tr/projeler/BDIE/5-Engelsiz Alisveris Donemi Basladi.pdf

 

b)      Infolinia alarmowa i usługi dla osób niedosłyszących

Komunikacja stanowi kluczowy aspekt życia osób głuchych. Ten bezprzewodowy system umożliwia kontakt z infolinią alarmową oraz ostrzega Głuchych w przypadku pożaru, trzęsienia ziemi lub innego zagrożenia. Składa się z paneli, przycisków i alarmu wibrującego. 

Szczegółowe informacje:

http://www.ubed.org.tr/projeler/BDIE/6-Isitme Engelli Acil Uyari Sistemi - Kablosuz Cagri Sistemleri.pdf


1.             Wykorzystanie technologii w miejscach publicznych

 

Konieczne jest, aby umożliwić osobom głuchym i niedosłyszącym komunikację w banku, na poczcie czy innych instytucjach publicznych poprzez rozmowę telefoniczną lub osobistą. Możliwość swobodnej komunikacji, a tym samym poradzenia sobie samodzielnie w danej sytuacji, zwiększy niezależność osób niepełnosprawnych.. 

 

a)      Usługi systemu Video Call Centre (wideo-tłumacz)

Każdy korzysta z banku, poczty i innych instytucji. Powinno się zapewnić osobom głuchym i niedosłyszącym możliwość komunikacji online lub poprzez system Video Call Centre (wideo-tłumacz).   

                   I.  PTT Centrum obsługi osób głuchych 0850 222 1 788

                   II.  Systemy Video Call Centre w bankach

Szczegółowe informacje:

http://www.ubed.org.tr/projeler/BDIE/7-BDDK engelliler için yonetmelik taslagi - Memurlar.pdf

 

                   III.  Przycisk pomocy dla osób niepełnosprawnych

                   System zaprojektowany, aby ułatwić niepełnosprawnym korzystanie z usług w banku.

Szczegółowe informacje:

 

http://www.ubed.org.tr/projeler/BDIE/8-Kablosuz Cagri Butonlari.pdf


1.             Udział w życiu społecznym

Głusi i niedosłyszący potrzebują brać udział w życiu społecznym i kulturowym, w czym pomóc mogą im systemy Video Call Centre oraz obecność  wykwalifikowanego personelu w miejscach i instytucjach publicznych.

 

a)      System komunikacji bezprzewodowej

Usługi są zapewniane za pomocą bezprzewodowych systemów Waitress/Waiter Call System (umożliwiający wezwanie obsługi), Servant/Employee Call System (dla pracowników) oraz Beach/Umbrella Call System.    

Szczegółowe informacje:

http://www.orway.com.tr

 

b)      Alo174 Food Line (Video Call Centre)

Tureckie Ministerstwo Żywności, Rolnictwa i Hodowli Zwierząt uruchomiło system "ALO174 GIDA" dla osób głuchych, w celu ułatwienia im dostępu do informacji i dokonywania zamówień.

Szczegółowe informacje:

http://www.alo174.gov.tr/VideoCalls.aspx

 

c)      Organizacja wydarzeń towarzyskich dla osób głuchych w teatrach i  kinach, programy telewizyjne i reklamy dla osób głuchych i niedosłyszących

Udogodnienia dla osób głuchych i niedosłyszących  mają na celu ułatwić im dostęp do źródeł kultury i rozrywki, takich jak teatr i kino, a także programów telewizyjnych czy reklam, które mogą być tłumaczone na język migowy. 

Szczegółowe informacje:

http://www.sessiztv.net

http://engelsiz.kanald.com.tr

http://www.showtv.com.tr/engelsiz

http://engelsiztrt.tv

http://www.starv.com.tr/engelsiz

 

2.             Opieka zdrowotna

Niezwykle ważna dla osób głuchych i niedosłyszących jest możliwość skontaktowania się ze służbą zdrowia w przypadku zagrożenia zdrowia, a także obecność w szpitalach wykwalifikowanego personelu, z którym mogłaby się komunikować osoba głucha lub niedosłysząca.

 

a)      112 Usługi wideo w sytuacjach zagrożenia (Centrum komunikacji zdrowotnej) (ESİM)

Jest to nowa aplikacja, wykorzystana po raz pierwszy w Turcji. Dzięki tej usłudze, osoby głuche i niedosłyszące mogą be problemu z skontaktować się poprzez wideo z ESİM, by w wypadku zagrożenia poprosić o pomoc. 

Szczegóły poniżej:

http://www.ubed.org.tr/projeler/BDIE/9-SB Isitme Engellilere Goruntulu Hizmet.pdf

Last modified: Tuesday, 16 May 2017, 6:20 AM