TEKST - STAWIANIE CZOŁA DYSKRYMINACJI PODCZAS POSZUKIWANIA PRACY

a.       Moment ujawnienia

Zastanów się, czy i kiedy chcesz powiedzieć o swojej utracie słuchu. Większość osób odpowiedzialnych za zatrudnianie personelu uważa, że odnotowywanie utraty słuchu w CV lub podczas rozmowy jest niekonieczne, ponieważ daje pracodawcy okazję do lustracji kandydata. Jest kilka momentów właściwych dla ujawniania swojej niepełnosprawności podczas rozmowy:

o   Kiedy po raz pierwszy wchodzisz do pokoju, możesz zaobserwować kilka z poniższych sytuacji: w pomieszczeniu jest więcej niż jeden rozmówca, jest otwarte okno zza którego dobiegają hałasy, oświetlenie pokoju utrudnia czytanie z ust, ponieważ twarze są zacienione. Jeśli tak jest, być może jest to dobry moment na przyznanie się do trudności słuchowych. Rekruterzy na pewno docenią Twoją szczerość, a co więcej sposób w jaki radzisz sobie w stresującej sytuacji i rozwiązujesz problem. Możesz powiedzieć, że cierpisz z powodu utraty słuchu i, że byłoby dla Ciebie pomocnym, gdybyś mógł zamknąć okno i gdybyście mogli zmienić położenie (być może zauważyłeś w pokoju okrągły stół albo miejsce z lepszym oświetleniem). Wyjaśnij, że z łatwością ich zrozumiesz, jeśli będą mówili na przemian i podziękuj za ich przystępność.

o   Podczas rozmowy możesz zostać poproszony o opowiedzenie o sobie. Jest to kolejny dobry moment do otwarcia się, ale najpierw skup się na swojej osobowości, zainteresowaniach, umiejętnościach, zdolnościach. Pokrótce omów utratę słuchu, jasno, bez przyjmowania defensywnej postawy, nie przepraszaj za korzystanie z aparatu słuchowego, tak samo kwalifikujesz się do tej pracy jak ktokolwiek inny. Bądź pozytywny. Skieruj uwagę z powrotem na umiejętności i entuzjazm, który wniesiesz na stanowisko oraz co możesz zrobić na korzyść firmy.

o   Zamiast mówić, że potrafisz czytać z ust, ale jest to trudne, podkreśl, że komunikacja to proces dwustronny i jesteś w stanie wszystko dobrze zrozumieć, o ile rozmówca mówi rzadko, wyraźnie i zwraca się do Ciebie twarzą zachowując kontakt wzrokowy. W ten sposób, kiedy czegoś nie zrozumiałeś, masz świadomość, że to również wina drugiego uczestnika konwersacji, ponieważ nie mówi z wystarczająco ilością przerw.

o   Nie unikaj pytań na temat Twoich umiejętności komunikacyjnych z obawy, że udzielisz złej odpowiedzi. Przygotuj krótką, prostą odpowiedź, na przykład

o   Możesz powiedzieć, że utrata słuchu nauczyła Cię być lepszym w porozumiewaniu się, ponieważ dzięki temu utrzymujesz stały kontakt wzrokowy i śledzisz mowę ciała rozmówcy.

o   Jeśli zostaniesz zapytany o rozmowy telefoniczne, powiedz, że wiadomości tekstowe sprawiają, że wymiana zdań jest łatwa i zrozumiała dla każdego.

o   Możesz zaproponować pracodawcy inne rozwiązania w zależności od wymagań posady. Jeśli miałbyś pracować na otwartej przestrzeni i pracodawca niepokoi się, że mógłbyś mieć problem z hałasem, powiedz, że hałas jest rozpraszający dla każdego, ale nauczyłeś się już sobie z tym radzić i po prostu zwracasz się bezpośrednio w stronę osoby, z którą rozmawiasz, aby móc czytać z ust i ułatwić sobie porozumienie się.

 

b.      Bądź rozwiązaniem, a nie problemem.

 

o   Wiedz, jakich udogodnień w miejscu pracy mógłbyś potrzebować, łącznie z ich dostępnością, kosztem i znalezieniem programów, do których pracodawca mógłby przystąpić.

o   Jeśli potrzebujesz tłumacza języka migowego, przyprowadź go na rozmowę kwalifikacyjną, pracodawca doceni wysiłek.

o   Szukaj takich pracodawców, którzy skupią się na Twoich umiejętnościach i potencjale. Upewnij się, że dobrze korespondują z wymaganiami stanowiska, a praca spełnia Twoje potrzeby.

o   Dowiedz się, czego Ci potrzeba, aby osiągnąć sukces na danym stanowisku i aplikuj na posady, które spełniają te potrzeby.

o   Wykorzystaj swoje umiejętności jako przykłady: Dlatego będę dla was odpowiednim pracownikiem. To są szczególne umiejętności i wiedza, które wniosę do waszej firmy. To jest to, co mogę zrobić dla waszego przedsiębiorstwa. To jest rodzaj pracy, który chciałbym wykonywać i myślę, że mam umiejętności, które pozwolą mi to robić bardzo dobrze. Chciałbym mieć szansę pokazania państwu, jakim mogę być dla was dobrym pracownikiem.

o   Omawiając słabości bądź szczery, ale przedstaw je jako wyzwania, które nie szkodzą Twojej zdolności do sprawnego wykonywania pracy. Zgoda, podobnie jak wszyscy, masz w swoim życiu słabsze obszary i wyzwania. Pamiętaj jednak, że pracodawca szuka osób, które mogą odnieść sukces. Chcesz, aby szanował Cię i uważał za atrakcyjnego pracownika, który będzie poprawiał stan finansowy firmy. Zatem przedstawiaj swoje słabsze strony jako kwestie, które właśnie opanowujesz, w związku z czym nie powinny stanowić przeszkody dla Twojej wydajności w pracy.


 

c.       Porady i „sztuczki”

Twoim celem jest zaprezentowanie umiejętności i doświadczenia zawodowego, w sposób na tyle adekwatny, aby pracodawca był podekscytowany na myśl o uczynieniu z Ciebie swojego pracownika.

Po zgromadzeniu podstawowej wiedzy na temat firmy i uważnym przeczytaniu opisu oferty, powinieneś być w stanie zidentyfikować idealnego kandydata poszukiwanego przez firmę i przedstawić się w sposób jak najbardziej zbliżony do tego ideału bez wyolbrzymiania lub posługiwania się kłamstwem.

Ø  Skup się na tym, co Ty możesz zrobić dla firmy, a nie co firma może zrobić dla Ciebie!
    Twój pracodawca musi odróżniać Cię od innych kandydatów o takim samym profilu jak Twój. Pomóż mu to zrobić w sposób pozytywny, koncentrując się na zaletach i umiejętnościach i tym, jak możesz je wykorzysta na jego korzyść.

Ø  Jeśli będzie taka możliwość na końcu rozmowy, możesz zapytać o wynagrodzenie. NIGDY nie pyaj o to na początku rozmowy.

Ø  Przed rozmową, zastanów się nad wynagrodzeniem, ile chciałbyś zarabiać. Manager może Cię o to zapytać! Musisz znać odpowiedź.

Ø  Jeśli czegoś nie rozumiesz, lepiej poprosić o wyjaśnienie. I patrzeć na wyraz twarzy!

Ø  Nigdy się źle nie wypowiadaj na temat swoich byłych pracodawców, przełożonych, nauczycieli!

Nawet jeśli w sporze z którymś z wymienionych masz rację, nikt nie chce wysłuchiwać, jak źle się o kimś wypowiadasz. Twoja osobowość jest również oceniana podczas rozmowy, a osoba skłonna do urazy nie jest pożądana w środowisku pracy. Jeśli zostaniesz zapytany o powody odejścia z poprzedniej pracy, powiedz po prostu, że zakończył się czas trwania umowy.

Ø  Przygotuj mocne zakończenie! To znaczy, zadaj jedno lub kilka pytań, przykładowo: w jaki sposób będzie oceniane moje wystąpienie? Jak mogę najlepiej wesprzeć dział? Jak opisalibyście kulturę organizacji?

      Upewnij się, że rozumiesz, jaki jest następny krok, czy powinieneś się skontaktować z firmą czy zaczekać na odpowiedź. Jaki jest kolejny ruch? Kiedy można się spodziewać decyzji?

      Poszukiwanie pracy i utrzymanie jej może być trudne w rozmaitych okolicznościach, ale dla osoby z ograniczonym słuchem to może być prawdziwe pole minowe. Są jednak sposoby, aby mieć powodzenie w miejscu pracy, pomimo utraty słuchu. Najpierw musisz być poinformowany, przygotowany, pewny siebie, dowiedzieć się, co jest dobre dla Ciebie i dla pracodawcy i jak możesz się pomyślnie zarekomendować.


Last modified: Tuesday, 16 May 2017, 6:51 AM