TEKST - JAK ZMIENIĆ PRACĘ

e.       Dlaczego zmieniać pracę?

Po pierwsze, musimy rozważyć powody, dla których mógłbyś musieć zmienić swoją aktualną pracę lub spróbować zdobyć nowe kwalifikacje w celu uzyskania pracy. Niektóre przyczyny dotyczą kwestii finansowych, inne statusu zawodowego, a jeszcze kolejne, zmian w Twoim życiu, które pociągają za są konieczność zmian także w pracy.

            Perspektywy zatrudnienia w Twojej dziedzinie pogorszyły się.

 

Oczywiście każdy sektor zatrudnienia ma swoje wzloty i upadki, które nie powinny tak bardzo nas przerażać, że aż będziemy rozważa zmianę pracy. Niekiedy, nawet jeśli sprawy wyglądały obiecująco dla Twojej dziedziny kiedy w nią wchodziłeś, w związku ze zmianami technologicznymi, ekonomicznymi lub dotyczącymi przemysłu, w którym pracujesz, oferty pracy przestają być tak liczne.

            Inna opcja jest taka, że wiesz, że Twój pracodawca wkrótce upadnie. Jakkolwiek honorowa wydaje się idea solidarności, powinieneś pomyśleć o zmianie pracy. Jest wiele powodów, dla których firmy upadają. Niektóre mogą po prostu działać na upadających rynkach lub zostać zdystansowane przez konkurentów wraz z kurczącym się zbiorem klientów. Inni mogą upadać ponieważ przywódcy podejmują niekorzystne decyzje lub nie rozumieją w jaki sposób rynek przekształca się wokół nich. W przypadkach skrajnych, oszustwo lub nielegalne działanie prezesa może zagrozić firmie upadkiem. Jeśli zwracasz uwagę na swoje otoczenie, zauważysz, że wszystkie te sytuacje najłatwiej jest namierzyć od wewnątrz. Jeżeli zauważysz, że coś się dzieje w Twoim miejscu pracy, na przykład dużą liczbę zwolnień, prawdopodobnie najlepiej byłoby zacząć się rozglądać za nową pracą. Możliwość zmiany kariery to opcja warta uwagi, jeśli zobaczysz, że Twoja firma upadła.

 

Chcesz/ potrzebujesz zarabiać więcej pieniędzy.

 

Twoje obecne zarobki nie pokrywają wydatków, więc musisz znaleźć lepszą ofertę pracy. Jest kilka możliwych przyczyn, dlaczego nie zarabiasz dosyć: nie pracujesz wystarczająco ciężko lub długo, Twoja wartość jest niedoceniana w pracy, a nie masz wystarczających kwalifikacji dla lepiej płatnego zajęcia. Rozważ te powody, jeśli nie jesteś usatysfakcjonowany pieniędzmi, które otrzymujesz i znajdź rozwiązanie problemu:

·         Pracuj dłużej, jeśli masz na to czas, To może Ci przysporzyć dodatkowych pieniędzy.

·         Zmień firmę, dla której pracujesz na taką, w której Twoje kompetencje są bardziej cenione; nie wszystkie przedsiębiorstwa są jednakowe, ta sama posada może być znacząco różnie opłacana w dwóch różnych organizacjach. Świadomość tychże rozpiętości może zapewnić ważną motywację do zmiany pracy.

·         Rozważ przekwalifikowanie się do dziedziny, która przynosi większe zarobki. Bądź bardzo ostrożny, jeśli decydujesz się na tę opcję – nie każdy nadaje się do każdego rodzaju pracy. Lepiej płątna praca wykonywana bez entuzjazmu może Cię raczej sfrustrować aniżeli uszczęśliwić. Może Cię zdziwić wiadomość, że pieniądze nie znajdują się na szczycie listy czynników, które wpływają na poczucie satysfakcji w pracy. Nie dziw się więc, jeśli kariera przynosząca Ci wyższe zarobki nie spowoduje, że będziesz bardziej usatysfakcjonowany. Jest jeszcze jeden aspekt do rozważenia: ścieżka zawodowa, która dzisiaj wygląda bardzo obiecująco, może jutro zniknąć. Musisz przeanalizować tę sprawę bardzo dokładnie zanim rzucisz się na coś, co się wypali zanim ukończysz fazę zdobywania kwalifikacji.

Wbrew powyższym zastrzeżeniom, lepiej płatna praca nie tylko jest w porządku, ale jest także kluczowa dla realizacji planów, która przewidziałeś dla siebie i swojej rodziny. Żądanie wyższych zarobków przy zmianie pracy jest czymś oczekiwanym. Prośba o podwyżkę u Twojego obecnego pracodawcy jest bardziej niż oczekiwana, jest Twoim prawem. I, oczywiście, zdecydowanie się na profesję, która zapewnia wyższe zarobki, a zatem wyższy poziom życia jest w porządku. Ostatecznie, w pracy chodzi o pieniądze. A wszystkie pozostałe, szlachetne motywacje, takie jak zmienianie świata, zawieranie przyjaźni, zadowolenie klientów itp. Przychodzą po tym, jak osiągniesz satysfakcjonujący poziom życia. To jest obowiązująca zasada dla większości z nas.

·         Pozytywne aspekty? Proste: dostajesz więcej pieniędzy, poprawiasz swój styl życia, swoje warunki społeczne. Dla wielu już to jest kuszące, ale nie wystarczające.

·         Negatywne aspekty: nowa praca/ obszar pracy może nie dać Ci zbyt wiele radości, bądź satysfakcji, a dzwoniący co rano budzik przysporzy Cię o ból głowy zamiast sprawiać, że wyskoczysz z łóżka pełen ochoty i entuzjazmu, by zacząć nowy dzień pracy. I wielu z nas się wydaje, że mogą w ten sposób żyć.

Zmiany w życiu mogą pociągać za sobą potrzebę zmiany pracy lub nawet ścieżki zawodowej.

Zazwyczaj zaczynamy pracować tuż po szkole, może zaczynamy od stażu, może jakąś pracą na pół etatu w trakcie studiów, ale tak czy siak, kiedy jesteśmy bardzo młodzi, być może z nikim nie związani, wydaje nam się, że nie ma dla nas żadnych ograniczeń. Jest to świetne nastawienie, ale z czasem zawieramy związki małżeńskie, być może mamy dzieci, nasi rodzice się starzeją i potrzebują wsparcia i nagle, nasze priorytety życiowe ulegają zmianom. A o również ma swoje implikacje dla naszego życia zawodowego.

o   Nasza pochłaniająca czas praca wydaje się ciężarem, nie możemy zostawać długo, a przemieszczanie się do pracy jest niemożliwe. Od teraz, musisz na nowo przemyśleć czas, który oddajesz swojej pracy i czas, który poświęcasz dla siebie i zestawić go być może z obniżeniem zarobków. Masz kilka opcji: możesz porozmawiać z przełożonymi i spróbować znaleźć czas pracy, który odpowiada Twoim potrzebom, lub innego zajęcia wewnątrz firmy. Możesz też poszukać mniej czasochłonnej pracy tudzież spróbować pracować z domu, a jeśli to możliwe, zacząć swój własny biznes. Ostatnia opcja może się na pierwszy rzut oka wydawać idealna – żadnych przełożonych, sam wyznaczasz sobie zadania i planujesz czas pracy. Mimo wszystko uważaj, zależy Ci na rozkręceniu dochodowego interesu, zatem będziesz potrzebował wspólników, na których można polegać. Założenie firmy od podstaw może zająć dużo czasu, nakładów finansowych i może zacząć przynosić zadowalające zyski dopiero po kilku latach. Jeśli pomysł o własnym przedsiębiorstwie Cię przeraża, zastanów się jeszcze. Możesz zacząć coś własnego korzystając z  dostępnych Ci zasobów : jeśli jesteś nauczycielem, możesz uczyć prywatnie, w domu, jeśli pracujesz jako psycholog, możesz otworzyć prywatną praktykę na początku wykorzystując przestrzeń Twojego domu jako gabinet, jeśli jesteś mechanikiem, możesz otworzyć warsztat w garażu, jeśli potrafisz gotować, możesz rozkręcić firmę cateringową (gotować u siebie w domu i dostarczać posiłki do klienta), jeśli umiesz szyć, możesz zostać projektantem realizującym zamówienia itp.

o   Twój partner życiowy jest z innego miasta lub przeprowadza się ze względu na korzystną ofertę pracy i Ty również musisz się przenieść. Jeśli nie masz możliwości zachowania swojej pracy pracując z domu, powinieneś rozważyć znalezienie nowej pracy w nowym mieście. A skoro tak, czemuż by nie zmienić ścieżki kariery i zrobić czegoś, czego wcześniej za bardzo się obawiałeś lub byłeś na to zbyt leniwy.

Ø  Pozytywne strony: przystosowujesz pracę do swojego życia osobistego, co ułatwia Ci funkcjonowanie.

Ø  Negatywne aspekty: zaaklimatyzowanie się w nowym środowisku może być stresujące i zająć trochę czasu, w niektórych przypadkach będziesz musiał pogodzić się z obniżonymi przychodami.

Wrogie, stresujące środowisko pracy

Czasami po prostu nie pasujesz do danej firmy, nieważne jak bardzo się starasz. Może to być problem wynikający z Ciebie, Twoich przekonań i zwyczajów, a może to być związane z kulturą organizacji tak silnie ukształtowaną, że tak naprawdę nie jest w stanie przyjąć żadnych członków z zewnątrz. Na przykład, możesz być jedynym niepalącym w grupie pracowników, którzy podejmują wszystkie ważne decyzje w trakcie przerwy na papierosa. Czujesz się wtedy sfrustrowany i wykluczony. To może nie być wystarczający powód na porzucenie pracy, mógłbyś po prostu poprosić kolegów o niepodejmowanie istotnych decyzji podczas przerwy papierosowej. Jeśli cierpisz na utratę słuchu, jest możliwe, że koledzy z pracy nie chcą Cię zaakceptować, ponieważ są nietolerancyjni i niezaznajomieni z taką przypadłością. Znów, komunikacja może rozwiązać problem, możesz ich poinformować o tym, na czym polega niedosłyszenie i co to dla Ciebie oznacza, a być może będą w stanie to zrozumieć i zaakceptować. Tak czy siak, istnieją grupy, do których nie możesz się po prostu wpasować i nie jest to nic wstydliwego. Być może jest jakiś fundamentalny problem z Twoją komunikacją z szefem i współpracownikami, który sprawia, że każda wymiana zdań jest napięta i pełna wątpliwości i nieufności. Wszystkie tego typu sytuacje mogą prowadzić do zgorzknienia i niechęci. Jeśli sytuacja stanie się nie do zniesienia, powinieneś się zastanowić nad zmianą miejsca pracy. Może też mieć miejsce bardziej poważny problem, na przykład dyskryminacja rasowa, płciowa lub związana z niepełnosprawnością. Jeśli tak by było, powinieneś się zapoznać z prawami dotyczącymi równouprawnienia zawodowego obowiązującymi w Twoim kraju, aby móc zgłosić nadużycie.

Ø  Niektóre posady mają stres w pakiecie. To może być znośne przez jakiś czas, ale w pewnym momencie możesz poczuć, że to dla Ciebie zbyt wiele do zniesienia i musisz coś zmienić w swojej karierze. Powinieneś poszukać dziedzinę zawodową, która wydaje się bardziej spokojna, znajdź coś, co lubisz robić i co jest na tyle dobrze płatne, by pokryć Twoje potrzeby.

o   Plusy: pracujesz w spokojnym środowisku, co zapobiega rozwojowi chorób związanych z funkcjonowaniem w nadmiernym stresie i sprawia, że Twoje życie zawodowe jest przyjemne.

o   Minusy: możesz się złapać na tym, że przestajesz się starać dostosować do innych, lecz oczekujesz, że to oni dostosują się do Ciebie. Może dojść do tego, że będziesz często zmieniał pracę, ponieważ będziesz czuł, że nigdzie nie pasujesz zamiast spróbować coś zdziałać dla poprawy sytuacji. To może być frustrujące, czasochłonne i, na dłuższą metę, niedochodowe.

Czujesz, że możesz zrobić więcej

W pewnym momencie kariery zdajesz sobie sprawę, że Twoje nadzieje i oczekiwania przepadły gdzieś po drodze. Albo godzimy się na mniej, przestajemy pragnąć osiągnięcia wyższej pozycji, albo jesteśmy hamowani przez naszych przełożonych lub lepiej zmotywowanych współpracowników bądź jesteśmy w punkcie kariety, w którym czujemy, że nie jesteśmy w stanie już się dalej posunąć. Jeśli tak jest, jeśli nasza praca staje się nudna i nie znajdujemy motywacji ani nie czerpiemy satysfakcji, nie widzimy żadnej ścieżki postępu – oznacza to, że nadszedł czas na zmiany. Przeanalizuj swoją konkretną sytuację dokładnie i zadecyduj, co by było dla Ciebie najlepsze. Odkryj jaką pracę kochasz wykonywać, dowiedz się jakich kwalifikacji potrzebujesz i bierz się do roboty. Nic nie jest tak odświeżające jak nowy początek.

Ø  Plusy: możesz odkryć zawód, dzięki któremu zachowasz bystrość i będziesz zajmował się tym, co kochasz.

Ø  Minusy: może tak nie być. Ale jeśli tak, to zawsze możesz szukać dalej aż znajdziesz to, czego pragniesz.

Etapy przekwalifikowania się mogą być kosztowne, więc upewnij się, że Cię na to stać i, że masz wsparcie swojej rodziny.


 

f.      Jak wprowadzić zmianę?

 

Bez względu na to, dlaczego decydujesz się na zmiany w karierze, Twoja motywacja powinna zawsze być skierowana do zawodów, które odpowiadają Twoim wrodzonym talentom i zdolnościom. Postanowiłeś, że potrzebujesz zmiany, ale jaka powinna ona być?

Odpowiedź zależy od powodów, którymi się kierujesz przy zmianie. Jeśli chodzi o pieniądze, poszukaj czegoś modnego w danej dziedzinie, jeśli potrzebujesz więcej czasu dla rodziny, rozejrzyj się za czymś z uboższym lub bardziej elastycznym grafikiem. Jeśli po prostu szukasz wyzwania lub nienawidzisz swojej obecnej pracy i zdecydowałeś się wypróbować coś innego lub musiałeś się przeprowadzić i chcesz wykorzystać tę okazję do zmiany kariery, a nie tylko pracy, wówczas powinieneś odpowiedzieć na poniższe pytania.

 

§  Co bym robił, gdyby pieniądze nie grały roli?

§  Co kocham robić i w jaki sposób robienie tego, mogłoby mi zagwarantować zarobki?

§  Jakie są moje umiejętności?

§  Jakie mam talenty?

§  Czego chcę, a czego nie chcę w swojej nowej pracy? (zrób listę)

Po udzieleniu odpowiedzi na te pytania, powinieneś mieć listę potencjalnych stanowisk. Teraz zasatnów się nad swoją sytuacją finansową, ile będzie kosztowało zdobycie kwalifikacji, czy będziesz zarabiał mniej pieniędzy i czy możesz z tym żyć, ile czasu potrzebujesz, aby się przekwalifikować? Odpowiedź powinna ograniczyć Twoją listę do kilku opcji. Następnie rozpatrz prognozy dla wybranych przez siebie dziedzin, czy będą dochodowe w przyszłości? Jeśli nadal masz przed sobą kilka ścieżek do wyboru, wybierz tę, którą kochasz?

g.       Świat niesłyszących kontra świat słyszących

Kolejną kwestią, która Ciebie dotyczy, jeśli cierpisz na utratę słuchu, to zastanowienie się, czy chcesz pracować w niesłyszących, czy też słyszących. Każda ze stron ma swoje zalety i wady.

o   Praca w świecie niesłyszących oznacza, że pracujesz dla organizacji niedosłyszących lub w przedsiębiorstwie zapewniającym niedosłyszącym usługi. Tutaj możesz się bez problemu wpasować, Twoje życie towarzyskie poprawia się w miarę jak poznajesz więcej osób podzielających Twoje zainteresowania, nie ma trudności w komunikacji, co może być bardzo pomocne zarówno w godzinach pracy, jak i poza biurem, na imprezach, wydarzeniach itp. Z drugiej strony, znajdujesz się w środowisku politycznym, o przekonaniach innych niż Twoje, możesz mieć wrażenie, że nie możesz się naprawdę wpasować w społeczność firmy, porozumiewanie się ze słyszącymi staje się trudniejsze, ponieważ brakuje Ci praktyki, Twoja płaca może być niższa niż w innych wypadkach. Weź pod uwagę wszystkie te aspekty, jeśli bierzesz pod uwagę poważną zmianę kariery.

Praca w biurze, w którym jest niewielu lub nie ma żadnych niedosłyszących może być bardziej wymagająca. Twoja sytuacja finansowa może się poprawić, praca dla firmy może być lepiej płatna niż dla fundacji dla niedosłyszących, będziesz ćwiczył mowę każdego dnia i w różnych okolicznościach… Musisz przełamać lęk przed uczestniczeniem w spotkaniach, dołączaniem do kolegów podczas przerw na kawę, wychodzeniem z współpracownikami na kolacje lub inne wydarzenia. Kiedy pokonasz już tę obawę, praca w ramach planu zajęć i poza nim stanie się przyjemna. Rozważ te wszystkie czynniki, jeżeli takiej zmiany pragniesz dla swojej kariery.

Last modified: Tuesday, 16 May 2017, 6:57 AM